Weekend Wrestling Results

The Sturgeon Bay/Sevastopol wrestling team finished 13th at the Papermaker Invitational on Saturday while Luxemburg-Casco went (4-0) to win the Spartan Duals in Luxemburg.

2016 Papermaker Invitational Results for Sturgeon Bay

170 – Collin Mirkes (30-12) placed 3rd.
won by fall over Kevin Krabbe (Kimberly) (Fall 0:32)
won by tech fall over Zach Moore (Princeton) (21-6)
won by medical forfeit over Jake Spoehr (Merrill)
Championship Bracket – Will Van Pietersom (Sun Prairie) won by fall over Mirkes  (Fall 2:37)
3rd Place Match –  won by fall over Nick Rapp (Grafton) (Fall 0:58)

152 – Liam Ostrand-Kolstad (25-15) placed 3rd.
won by major decision over Aiden Schilling (Berlin) (MD 12-0)
won by decision over Aaron Stannard (Kimberly) (Dec 8-3)
won by decision over Bradley Leiskau (Merrill)  (Dec 8-6)
Championship Bracket – Ryan Neu (Dodgeland Juneau) won by fall over Ostrand-Kolstad (Fall 1:11)
3rd Place Match – won by decision over Jake Graeve (Sun Prairie) (Dec 2-1)

Southern Door Results from Crivitz
The Eagles finished (3-1) and in 2nd place.  Tory Jandrin (3 pins), Logan Walker (3 pins), Michael Bertrand, Ben Hoida and River Pawelski all finished undefeated.

Luxemburg-Casco Results
Luxemburg-Casco defeated Port Washington 55-12
106 – Lucas Joniaux (Luxemburg-Casco) over Blake Peiffer (Port Washington) Dec 5-2
113 – Parker Coppens (Luxemburg-Casco) over Chad Spaeth (Port Washington) Maj 10-1
120 – Bryce Bosman (Luxemburg-Casco) over Oliver Rosado (Port Washington) Maj 16-2
126 – Reece Worachek (Luxemburg-Casco) over Cody Green (Port Washington) Fall 3:20
132 – Nathan Ronsman (Luxemburg-Casco) over Preston Makoutz (Port Washington) Dec 8-1
138 – Colton Worachek (Luxemburg-Casco) over Jake Wiesmueller (Port Washington) Fall 0:22
145 – Garrett Jeanquart (Luxemburg-Casco) over Anthony Masters (Port Washington) Maj 11-2
152 – Devan Vandenbush (Luxemburg-Casco) over Sal Gauthier (Port Washington) Fall 3:28
160 – Michael Murphy (Port Washington) over Dakota Robinson (Luxemburg-Casco) Fall 1:51
170 – Jacob Zellner (Luxemburg-Casco) over Josh Holtebeck (Port Washington) Dec 9-2
182 – Dalton Smerchek (Luxemburg-Casco) over Lukas Burke (Port Washington) Maj 14-4
195 – Tristan Griswold (Port Washington) over Trevor VandenBush (Luxemburg-Casco) Inj 4:56
220 – Nate Lloyd (Luxemburg-Casco) over Unknown (Unattached) Forf
Hwt – Phil Rasmussen (Luxemburg-Casco) over Unknown (Unattached) Forf

Luxemburg-Casco defeated Sheboygan Falls 66-12
113 – Parker Schamburek (Sheboygan Falls) over Parker Coppens (Luxemburg-Casco) Fall 3:58
120 – Bryce Bosman (Luxemburg-Casco) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Reece Worachek (Luxemburg-Casco) over Anthony Xiong (Sheboygan Falls) Dec 8-2
132 – Nathan Ronsman (Luxemburg-Casco) over Yuepheng Xiong (Sheboygan Falls) Fall 3:32
138 – Colton Worachek (Luxemburg-Casco) over Brandon Hill (Sheboygan Falls) Fall 1:27
145 – Garrett Jeanquart (Luxemburg-Casco) over Riley Spencer (Sheboygan Falls) Fall 1:35
152 – Devan Vandenbush (Luxemburg-Casco) over Garret Rau (Sheboygan Falls) Fall 0:42
160 – Dakota Robinson (Luxemburg-Casco) over Evan Moon (Sheboygan Falls) Fall 1:53
170 – Jacob Zellner (Luxemburg-Casco) over Isaiah Richards (Sheboygan Falls) Dec 6-1
195 – Dalton Smerchek (Luxemburg-Casco) over Connor Pierce (Sheboygan Falls) Fall 1:51
220 – Nate Lloyd (Luxemburg-Casco) over Vincent Hoderny (Sheboygan Falls) Fall 3:17
Hwt – Phil Rasmussen (Luxemburg-Casco) over Scott Klemme (Sheboygan Falls) Fall 1:21
106 – Lucas Joniaux (Luxemburg-Casco) over Evan Pierce (Sheboygan Falls) Fall 1:59

Luxemburg-Casco defeated Sussex-Hamilton 69-6
126 – Reece Worachek (Luxemburg-Casco) over Chad Holzem (Sussex-Hamilton) Fall 3:36
132 – Nathan Ronsman (Luxemburg-Casco) over Josh Reindl (Sussex-Hamilton) Fall 2:34
138 – Colton Worachek (Luxemburg-Casco) over Christian Farmer (Sussex-Hamilton) Fall 3:20
145 – Garrett Jeanquart (Luxemburg-Casco) over owen gorges (Sussex-Hamilton) Dec 10-6
152 – Devan Vandenbush (Luxemburg-Casco) over Dylan Klemstein (Sussex-Hamilton) Fall 3:55
160 – Dakota Robinson (Luxemburg-Casco) over Michael Matuszak (Sussex-Hamilton) Fall 1:07
170 – Jacob Zellner (Luxemburg-Casco) over Jesse Fryda (Sussex-Hamilton) Dec 7-1
182 – Dalton Smerchek (Luxemburg-Casco) over Geno Giovannini (Sussex-Hamilton) Fall 1:31
220 – Nate Lloyd (Luxemburg-Casco) over John Rybka (Sussex-Hamilton) Dec 9-3
Hwt – Phil Rasmussen (Luxemburg-Casco) over Alex Manojlovic (Sussex-Hamilton) Fall 4:14
106 – Lucas Joniaux (Luxemburg-Casco) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Parker Coppens (Luxemburg-Casco) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Bryce Bosman (Luxemburg-Casco) over Unknown (Unattached) Forf

Luxemburg-Casco defeated Bay Port 55-14
132 – Nathan Ronsman (Luxemburg-Casco) over Matt Arnoldi (Bay Port) Maj 9-0
138 – Colton Worachek (Luxemburg-Casco) over Jarod Maes (Bay Port) Dec 3-2
145 – Garrett Jeanquart (Luxemburg-Casco) over Caleb Hale (Bay Port) Dec 9-3
152 – Devan Vandenbush (Luxemburg-Casco) over Brady Shulfer (Bay Port) Fall 2:43
160 – Dakota Robinson (Luxemburg-Casco) over Chandler Donahue (Bay Port) Fall 1:18
170 – Jacob Zellner (Luxemburg-Casco) over Dan Glendenning (Bay Port) Dec 9-7
182 – Dalton Smerchek (Luxemburg-Casco) over Jack Ehrfurth (Bay Port) Fall 3:22
220 – Ben Kitslaar (Bay Port) over Nate Lloyd (Luxemburg-Casco) Maj 11-3
Hwt – Phil Rasmussen (Luxemburg-Casco) over William Townley (Bay Port) Fall 1:45
106 – Lucas Joniaux (Luxemburg-Casco) over Connor Halverson (Bay Port) Fall 3:13
113 – Marcus Delfosse (Bay Port) over Parker Coppens (Luxemburg-Casco) Maj 14-4
120 – Bryce Bosman (Luxemburg-Casco) over Austin Heim (Bay Port) Fall 3:25
126 – Reece Worachek (Luxemburg-Casco) over Dimitry Tkhorik (Bay Port) Fall 3:48

 

 

Advertisement
Posted in Sports | Tagged , , |

Comments are closed.