Bertrand and Pawelski Undefeated at Sheboygan South

The Southern Door wrestling team finished in 7th place at a tournament at Sheboygan South on Saturday.  The Eagles went (1-4) in this dual tournament with their lone win over Sheboygan North.  Michael Bertrand won all five of his contested matches and River Pawelski won all three of his matches.  De Pere won the Dirk Sorenson/Door County Classic with Sturgeon Bay/Sevastopol finishing in 7th place.  Kaukauna won the Pulaski Invitational with Luxemburg-Casco finishing in 3rd place.  Cullen Ducat won this weight class for the Spartans, Erik Peters took second and Bryce Bosman, Nathan Ronsman and Dalton Smerchek all finished in third place.
Match #1 Round 1: Oshkosh North defeated Southern Door 48-27
145 – Triston Scoville (Southern Door) over Dalton Holmes (Oshkosh North) Dec 10-3
152 – Deion Owens (Oshkosh North) over Seth Suess (Southern Door) Fall 0:29
160 – Michael Bertrand (Southern Door) over Chad Michels (Oshkosh North) Dec 7-5
170 – Logan McConnell (Oshkosh North) over Evan Blasier (Southern Door) Fall 0:35
195 – Tory Jandrin (Southern Door) over Ben Salzman (Oshkosh North) Dec 9-2
285 – Bernard Smith (Oshkosh North) over Cody Ruelle (Southern Door) Fall 1:53
106 – DJ Allen (Oshkosh North) over Ben Kielar (Southern Door) Fall 0:35
120 – Logan Walker (Southern Door) over LayKu Say (Oshkosh North) Fall 2:00
126 – Jared Conard (Southern Door) win by forfeit
132 – River Pawelski (Southern Door) over Izzy Esparza (Oshkosh North) Fall 3:12

Match #2 Round 2: Menomonee Falls defeated Southern Door 57-18  
152 – Josh McMahon (Menomonee Falls) over Seth Suess (Southern Door) Fall 1:47
160 – Michael Bertrand (Southern Door) over Cole Boram (Menomonee Falls) Dec 5-1
170 – Jon Thomas (Menomonee Falls) over Evan Blasier (Southern Door) Fall 1:11
195 – Tory Jandrin (Southern Door) over Donald Eruchalu (Menomonee Falls) Fall 0:56
285 – Logan Fallon (Menomonee Falls) over Cody Ruelle (Southern Door) Fall 0:19
106 – Tyler Gill (Menomonee Falls) over Ben Kielar (Southern Door) Fall 0:59
120 – Eric Wunsch (Menomonee Falls) over Logan Walker (Southern Door) Dec 9-3
126 – Nate Bonesho (Menomonee Falls) over Jared Conard (Southern Door) Fall 1:17
132 – River Pawelski (Southern Door) over Jerott Holz (Menomonee Falls) Dec 9-5
145 – Triston Scoville (Southern Door) over Kevin Staron (Menomonee Falls) Fall 1:08

Match #3 Round 3: Southern Door defeated Sheboygan North 42-30  

160 – Michael Bertrand (Southern Door) over Jacob Schoessow (Sheboygan North) Fall 1:53
170 – Dante Williams (Sheboygan North) over Evan Blasier (Southern Door) Fall 5:06
195 – Tory Jandrin (Southern Door) over Ryan Kinney (Sheboygan North) Fall 1:17
285 – Israel Jasso (Sheboygan North) over Cody Ruelle (Southern Door) Fall 0:30
106 – Easton Delong (Sheboygan North) over Ben Kielar (Southern Door) Fall 0:15
126 – Logan Walker (Southern Door) over Robert Eigenberger (Sheboygan North) Fall 1:25
132 – Jared Conard (Southern Door) win by forfeit
138 – River Pawelski (Southern Door)  win by forfeit
145 – Triston Scoville (Southern Door) win by forfeit
152 – Seth Suess (Southern Door) win by forfeit

Match #4 Consolation Bracket: Sheboygan South defeated Southern Door 42-36  
170 – Evan Blasier (Southern Door) over Nathan Elliot-Brown (Sheboygan South) Fall 5:55
220 – Tory Jandrin (Southern Door) win by forfeit
285 – Jonathan Zapata (Sheboygan South) over Cody Ruelle (Southern Door) Fall 0:45
106 – Klessig Trey (Sheboygan South) over Ben Kielar (Southern Door) Fall 0:26
120 – Logan Walker (Southern Door) over Alonzo Backhaus (Sheboygan South) Fall 1:30
126 – Reece Detienne (Sheboygan South) over Jared Conard (Southern Door) Fall 1:06
132 – River Pawelski (Southern Door) win by forfeit
145 – Triston Scoville (Southern Door) win by forfeit
152 – James Thone (Sheboygan South) over Seth Suess (Southern Door) Fall 0:44
160 – Michael Bertrand (Southern Door) over Matthew Kittleson (Sheboygan South) Fall 0:56

Match #5 5th Place Match: West Bend West defeated Southern Door 43-16  
195 – Garrett White (West Bend West) over Tory Jandrin (Southern Door) Dec 5-2
285 – Matt Elsinger (West Bend West) over Cody Ruelle (Southern Door) Fall 0:43
113 – Thomas Duncan (West Bend West) over Ben Kielar (Southern Door) Fall 1:33
120 – Logan Walker (Southern Door) over Eli Tranel (West Bend West) Fall 0:46
126 – Darrius Curtis (West Bend West) over Jared Conard (Southern Door) Dec 7-4
132 – River Pawelski (Southern Door) over Derrick Curtis (West Bend West) Inj 2:00
145 – Isaiah Muckerheide (West Bend West) over Triston Scoville (Southern Door) Dec 9-2
152 – Jason Dicesare (West Bend West) over Seth Suess (Southern Door) Maj 10-0
160 – Michael Bertrand (Southern Door) over Jacob Werner (West Bend West) Maj 16-4
170 – Anthony Schlass (West Bend West) over Evan Blasier (Southern Door) Fall 0:31

Advertisement
Posted in Sports | Tagged , , |

Comments are closed.