Weekend Wrestling and Basketball Results

Southern Door had 3 champions and Sturgeon Bay/Sevastopol had one champion at the Dirk Sorenson Door County Classic while Luxemburg-Casco wrestlers won three championships at the Pulaski Invitational on Saturday.  Hunter Pawelski, Jacob Englebert and Colin Schubert all won titles for the Eagles while Luke Stephenson won the 182 pound weight class for the Clippers.  Austin Worachek, Luke Destiche and Newton Smerchek won titles for the Spartans.

Dirk Sorenson Door County Classic Results for Southern Door

113 – Triston Scoville’s place is 4th.
-3rd Place Match – Austin Priestley (Menasha) 21-8 won by decision over Triston Scoville (23-15) (Dec 5-0)
120 – Hunter Pawelski’s place is 1st.
-1st Place Match – Hunter Pawelski (36-6) won by pin over Isaac Vosters (Menasha) 13-10 (Pin 2:35)
138 – Jacob Englebert’s place is 1st.
-1st Place Match – Jacob Englebert (39-2) won by pin over Matt Vandenberg (Little Chute) 30-9 (Pin 3:04)
145 – Colin Schubert’s place is 1st.
-1st Place Match – Colin Schubert (38-4) won by pin over Jacob Dahlke (Shiocton) 29-6 (Pin 5:19)
152 – Nolan Wagner’s place is 3rd.
-3rd Place Match – Nolan Wagner (34-6) won by pin over Brian Dowling (Oshkosh Lourdes) 21-11 (Pin 3:37)
285 – Mitchell Overbeck’s place is 3rd.
-3rd Place Match – Mitchell Overbeck (28-14) won by decision over Kris Smith (Two Rivers) 6-3 (Dec 4-2)

Dirk Sorenson Door County Classic Results for Sturgeon Bay / Sevastopol

106 – Kolt Knutson’s place is 3rd.
-3rd Place Match – Kolt Knutson (29-12) won by decision over Danny Jones (Florence) 21-5 (Dec 8-5)
113 – Noah Giese’s place is 2nd.
-1st Place Match – Steven Cygan (Green Bay Preble / East) 32-5 won by tech fall over Noah Giese (32-7) (TF 18-3)
126 – Cole Nebel’s place is 4th.
-3rd Place Match – Boone Roycraft (Winneconne) 26-6 won by decision over Cole Nebel (31-8) (Dec 2-1)
182 – Lucas Stephenson’s place is 1st.
-1st Place Match – Lucas Stephenson (36-1) won by decision over Casey Nelson (Green Bay Preble / East) 8-1 (Dec 12-6)

Pulaski Invitational Results for Luxemburg-Casco

106 – Cody Demlow’s place is 6th.
-5th Place Match – Curtis Diedrich (Hortonville) 26-12 won by pin over Cody Demlow (17-15) (Pin 4:05)
113 – Eric Peters’s place is 3rd.
-3rd Place Match – Eric Peters (22-7) won by pin over Mason Manteuffel (Freedom) 24-13 (Pin 4:45)
126 – Mason Berceau’s place is 4th.
-3rd Place Match – Joe Cliver (Hortonville) 27-11 won in overtime over Mason Berceau (27-13) (OT 2-0)
132 – Brandon Blemke’s place is 5th.
-5th Place Match – Brandon Blemke (25-15) won by major decision over DJ Messenger (Peshtigo) 24-13 (Maj 14-2)
145 – Austin Worachek’s place is 1st.
-1st Place Match – Austin Worachek (35-4) won by decision over Alex Blaney (Bay Port) 35-1 (Dec 4-2)
170 – Jordan Pardowsky’s place is 5th.
-5th Place Match – Jordan Pardowsky (23-13) won by pin over Brett Handschke (New London) 26-12 (Pin 4:38)
195 – Dan Dorner’s place is 3rd.
-3rd Place Match – Dan Dorner (26-12) won by pin over Mason Sturm (Freedom) 21-8 (Pin 2:47)
220 – Luke Destiche’s place is 1st.
-1st Place Match – Luke Destiche (31-7) won by decision over Reed Ambrosious (Freedom) 37-2 (Dec 3-2)
285 – Newton Smerchek’s place is 1st.
-1st Place Match – Newton Smerchek (34-2) won by pin over Garrett Heder (Bay Port) 31-3 (Pin 2:31)

Little Chute won the 18 team Door County Classic while Southern Door finished 5th and Sturgeon Bay/Sevastopol was 9th.  The Spartans finished behind Wausau West and Kaukauna in the team standings at Pulaski.

Girls Basketball

The Gibraltar girls basketball team won a non-conference game at Crivitz on Saturday night 57-27.  Makenna Ash scored 17 points while Lauren Kita added 15 and Helen Hecht 14 for the Vikings (7-8).





Orchards
Menards
Schopf's
Advertisement
Posted in Sports |

Comments are closed.